ЧОМУ ПРОЄКТ ВАЖЛИВИЙ?
Культурний ландшафт міста формується впродовж тривалого часу і являє собою складну систему взаємопов’язаних матеріальних і нематеріальні складників — фізичного та символічного просторів, культурної спадщини, мнемонічних місць, святкових традицій, комеморативних практик тощо. Він не є статичним і може зазнавати істотних змін під впливом різноманітних чинників, зокрема фізичних руйнувань, модернізації, культурних та інформаційних війн, історичної політики та політики пам’яті, трансформації міської ідентичності тощо. Історичний розвиток міста, зокрема соціально-економічні та соціокультурні процеси, а також культурна пам’ять містян відображаються в міському культурному ландшафті.
Російсько-українська війна спричинила значні людські жертви та масштабні руйнування у великих містах Сходу та Півдня України. Унаслідок вимушеного переміщення населення, пошкодження інфраструктури, економічного спаду, втрати культурної спадщини та інших негативних чинників сталий розвиток цих міст опинився під загрозою. Війна стала тригером для переосмислення історії та культури великих міст Сходу та Півдня України, а також зумовила складні трансформації та критичне переосмислення їх культурних ландшафтів. Зазначені зміни відбувалися здебільшого за ініціативи місцевих активістів і міської влади в межах загальнодержавної політики “деколонізації ‒ декомунізації ‒ дерусифікації”. Показово, що форми й результати цих перетворень виявилися різними. Сьогодні тривають суспільні дискусії щодо того, які складники культурних ландшафтів великих міст Сходу та Півдня України заслуговують на відновлення та збереження, а які, навпаки, — на знищення та забуття. Такі дискусії актуальні не лише в умовах гуртування міських громад під час воєнного стану, але також у контексті майбутнього переходу від війни до мирного життя. З огляду на це важливо забезпечити збалансований розвиток міст Сходу та Півдня України, модернізація яких має сприяти збереженню тяглості традицій, культурного різноманіття та унікальної міської ідентичності.
ПРО ЩО ПРОЄКТ?
Мета проєкту “МІСТО І ВІЙНА 2.0”— дослідити трансформації культурних ландшафтів великих міст Сходу та Півдня України під час російсько-української війни.
Команда проєкту працює в різних тематичних групах: міські культурні ландшафти в порівняльній перспективі, місто метафоричне, місто персоніфіковане, місто символічне та сучасне мистецтво в місті.
Проєкт ініційовано представниками Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна (Харків, Україна) та Канадського інституту українських студій Альбертського університету (Едмонтон, Канада).
ЩО МИ ВИВЧАЄМО?
Дослідницький фокус проєкту “МІСТО І ВІЙНА 2.0” спрямовано на процеси знищення, збереження та переосмислення різноманітних складників культурних ландшафтів великих міст Сходу та Півдня України — Дніпра, Донецька, Запоріжжя, Одеси й Харкова, — що відбуваються під час російсько-української війни.
У центрі проєкту як матеріальні, так і нематеріальні складники міських культурних ландшафтів, зокрема символічний простір, культурна спадщина, мнемонічні місця, святкові традиції, комеморативні практики тощо.
Окрему увагу приділено сучасному мистецтву, що презентує художнє осмислення впливу війни на українське суспільство, травм колективної пам’яті, комеморації та меморіалізації війни, трансформацій ідентичностей тощо.
ЯК МИ ЦЕ РОБИМО?
Проєкт “МІСТО І ВІЙНА 2.0” є продовженням наукових проєктів “МІСТО І ВІЙНА: Руйнування, збереження і переосмислення культурної спадщини великих міст Південно-Східної України в період російської військової агресії” (2022‒2024) та “CityFace: Практики саморепрезентації багатонаціональних міст в індустріальну і постіндустріальну добу” (2018‒2021).
Складність і багатогранність міських культурних ландшафтів зумовлює застосування різних підходів для їх дослідження. Команда проєкту прагне не лише зафіксувати зміни окремих складників культурних ландшафтів досліджуваних міст, але також залучити до обговорення цих питань міждисциплінарну спільноту експертів. У межах проєкту заплановано організовувати публічні онлайн-заходи, зокрема лекції, презентації, дискусії, вебінари тощо. Крім того, команда проєкту продовжить документувати погляди експертів — науковців, працівників музеїв, архівів та бібліотек, журналістів, письменників, художників, фотографів та ін. — на процеси руйнування, збереження та переосмислення різноманітної культурної спадщини великих міст Сходу та Півдня України.
Проєкт являє собою відкриту мережу, учасники якої працюють у тісній співпраці, послуговуючись принципами об'єктивності, уважності, гнучкості, креативності та професіоналізму.
Проєкт реалізується завдяки підтримці Програми вивчення сучасної України Канадського інституту українських студій Альбертського університету.