ЦИФРОВА СПАДЩИНА в Україні: документування цифрових проєктів

ПРО ЩО ПРОЄКТ?

Мета проєкту «Цифрова спадщина» – дослідження актуального становища галузі цифрової спадщини в Україні; визначення здобутків та проблем розвитку цієї галузі упродовж 1990–2020-х рр.

Проєкт сприятиме створенню рекомендацій щодо використання цифрових технологій у галузі культурної спадщини України.


ЩО МИ ВИВЧАЄМО?

Наш дослідницький фокус спрямовано на ініціативи та проєкти цифрової спадщини в Україні, створені протягом останніх 30 років. Переважно вони використовують різні стандарти та підходи до роботи зі спадщиною, а їх авторами є державні та громадські інституції, наукові осередки, локальні спільноти та незалежні дослідники.

Тематична спрямованість досліджуваних цифрових проєктів:

  • матеріальна спадщина (архітектурні об’єкти, міська забудова, індустріальна спадщина, пам'ятники, меморіали, визначні місця, а також музейні, архівні та бібліотечні пам’ятки тощо);
  • нематеріальна спадщина (міські святкування, фестивалі, звичаї, мова, міський вуличний живопис, кулінарні традиції тощо).


ЯК МИ ЦЕ РОБИМО?

Команда «Цифрової спадщини» збирає та публікує інтерв’ю з ініціаторами, керівниками та виконавцями проєктів цифрової спадщини України. Основну увагу приділено як успішним прикладам, так і тим, що зазнали невдачі. Інтерв’ю відбуваються в онлайн форматі з дотриманням академічних стандартів.

З метою систематизації досліджуваних цифрових проєктів команда «Цифрової спадщини» створює базу даних за допомогою вебплатформи Omeka.

Проєкти, інформація про які потрапляє до бази даних:

  • були створені упродовж 1990–2020-х рр.;
  • використовують цифрові технології для роботи зі спадщиною України;
  • сприяють культурному діалогу та взаємному культурному збагаченню;
  • інформація про них доступна в інтернеті.


ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Упродовж 1990–2020-х рр. в Україні було реалізовано сотні ініціатив і проєктів цифрової спадщини. Повномасштабне російське військове вторгнення в Україну призвело до посилення загального інтересу до використання цифрових технологій у роботі зі спадщиною. У липні 2022 р. Міністерство культури та інформаційної політики України анонсувало побудову нової екосистеми культурної спадщини, що передбачає активне залучення різних цифрових технологій.

Незважаючи на певні здобутки, галузь цифрової спадщини в Україні характеризується чималою кількістю проблем (законодавчих, організаційних, фінансових, кадрових, технічних, методологічних, тощо). Важливими завданнями сьогодні є дослідження актуального становища цієї галузі, аналіз ефективності існуючих цифрових проєктів та вироблення довготривалої стратегії збереження цифрової спадщини. Необхідно розробити зрозумілі рекомендації та поширити в Україні кращий світовий досвід і знання для роботи з цифровою спадщиною.