Cемінар "Урбаністичні студії в Україні: міський простір та символічні образи Харкова"

22 травня 2019 року

22 травня 2019 р. у Харківському національному університеті імені В.Н.Каразіна відбувся черговий науковий семінар у межах реалізації міжнародного наукового проекту CityFace «Практики саморепрезентації багатонаціональних міст в індустріальну і постіндустріальну добу».

Учасниками семінару стали представники кількох вищих навчальних закладів Харкова: Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна, Харківської державної академії культури, Харківського національного університету міського господарства імені О.М.Бекетова та Харківського національного медичного університету.

Семінар складався з двох частин. Перша частина (7 доповідей) була присвячена візуальним аспектам символічного простору Харкова, міським образам та їх інтерпретаціям. Учасники проекту на основі вивчення конкретних історичних джерел (меморіальних дощок, поштових видових листівок, марок, монет, пам’ятників та пам’ятних знаків, міського вуличного живопису) запропонували різні варіанти інтерпретацій символічного простору Харкова, які існували у радянський час та продовжують існувати до сьогодні (О.Вовк, О.Гела, Ю.Кісельова, О.Павлова, О.Янкул). Доповідь Г.Бондаренко та О.Красько була присвячена анкетуванню студентів харківських університетів (в тому числі іноземців) з метою фіксації їх інтерпретацій міського простору та міських символів. Загалом, на сьогодні, у рамках проекту CityFace зібрано понад 500 анкет студентів Харкова, Запоріжжя та Одеси. Про теорію та практику використання технологій баз даних для дослідження символічних проявів міста розповів Є.Рачков.

Друга частина семінару (8 доповідей) загалом була присвячена питанням трансформації символічного простору Харкова, районування міста та фіксації міських ландшафтів (А.Ховтура, В.Ільїн). Наприклад, Є.Захарченко розповів про трансформації сакрального простору Харкова протягом ХІХ - ХХ ст. Історичним експериментам трансформації міського простору Харкова 1920-1930-х рр. була присвячена доповідь Р.Любавського. Про харківські топонімічні проблеми, казуси та перспективи розповів С.Куделко. Доповіді Г.Фесенко та А.Артеменко були присвячені теоретичним питанням трансформації міських ландшафтів та формування метамодерного міста на прикладі Харкова. У доповіді С. Посохова йшлося про (ре)презентації Харкова на сторінках літературних творів ХІХ - початку ХХІ ст.

Доповіді, які були виголошені у рамках семінару стануть основою статей для спеціального випуску електронного журналу «Місто: історія, культура, суспільство».