Був зведений і освячений в 1689 р. на кошти козаків, що мешкали в Клочківській слободі, і входив до складу фортечних споруд. Автор невідомий. На думку деяких дослідників, це міг бути І. Зарудний.
До 1726 р. собор був парафіяльною церквою Харківської фортеці. Згодом увійшов до складу Харківського першокласного училищного Свято-Покровського монастиря. Деякий час храм виконував роль кафедрального собору та колегіумського храму (1727, 1799–1815). Служив усипальницею династії харківських полковників Донець-Захаржевських. У 1843 р. у соборі був похований герой Франко-російської війни 1812 р. генерал кавалерії В. Орлов-Денисов. З 1846 р. храм належав Архієрейському будинку.
Після Жовтневого перевороту 1917 р. собор був закритий, а його приміщення віддані під експозицію та сховища історичного музею. У 1960-х рр. розпочалася відбудова пам’ятки архітектури у первісному вигляді (архітектор В. Нетечинський). Під керівництвом архітектора В. Корнеєвої відбудовано дерев’яну галерею-опасання. Куполи були покриті міддю. У 1989 р. будівлю повернено церкві. Наразі собор належить Українській Православній Церкві (у ЗМІ також трапляється назва Українська Православна Церква Московського патріархату).
Собор тричастний у плані. Середній восьмерик орієнтований довгою стороною перпендикулярно поздовжньої осі будівлі. Нижня церква перекрита склепінням. Бічні верхи холодної церкви з двома заломами, середній – з трьома. У першому ярусі будинок оточений відкритою аркадою-галереєю. Фасади храму оформлені напівколонами з перехопленням, а вікна – багатолопатевими фігурними фронтончиками. В інтер’єрі бічні верхи об’єднані з центральними широкими і високими арками, завдяки чому висотно розкритий простір знаходить єдність. Гра пластичних обсягів, контраст вертикальних і горизонтальних ліній надають будівлі красу і величність.
Кам’яний Покровський собор побудований за зразком дерев’яних церков. У його архітектурі органічно поєднуються українське бароко та православне храмове зодчество.
У 2009 р. будівля увійшла до переліку «Семи чудес Харкова». Її зменшена копія (масштаб 1:25) встановлена на майдані Архітекторів.
- Тип об'єкта: Культова споруда
- Автор(и): невідомий, деякі дослідники вважають архітектором І. Зарудного
- Дата утворення: 1689
- Вид об'єкта: Пам’ятка містобудування та архітектури
- Категорія обліку: Пам’ятка місцевого значення
- Стан об'єкта: Невизначено
- Правове регулювання: «Покровський монастир». Включено до Переліку пам’яток культурної спадщини місцевого значення Харківської області, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (Наказ МКІП від 04.06.2020 р. № 1883). Охоронний номер 7450-Ха.
- Бібліографія:
- о. Володимир (Швець), Мархайчук Н. В. Покровський (Свято-Покровський) собор // Харківщина: енциклопедичний словник. Харків, 2014.
- ФОТО: Intercession Cathedral, Kharkiv. Wikimedia Commons. URL: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Intercession_Cathedral,_Kharkiv
- Пов'язаний об'єкт: Пам’ятний знак на честь 2000-річчя Різдва Христового
#православний храм
Автор публікації: Шевелєва Аліна Олексіївна